RAZMIŠLJAJMO POZITIVNO: RECEPT ZA SREČO (2. del)

Suzana Selan Perovšek

Zadnjič  sem skupaj z vami razmišljala o življenjski naravnanosti in našem umu, ki nam lahko kaj hitro pokvari razpoloženje in  nas spravi v slabo voljo. Danes pa bomo pogledali, kako lahko notranji glas preglasimo in postanemo aktivni igralci svojega življenja.

NE ODLAŠAJ, POJDI V AKCIJO

Pred časom mi je znanka dejala, da se ji zdi, da življenje beži mimo nje, da ji zmanjkuje časa. Veliko ljudi v nekem obdobju resignira, češ, saj se nič ne da, saj živim tako, kot hočejo drugi.

Kvaliteta, ki odlikuje samozavestne in optimistične osebe od drugih, je ravno v percepciji mesta kontrole (angl. locus of control).  Lokus kontrole (tudi mesto nadzora) je psihološki termin, ki se nanaša na prepričanje osebe o tem, kaj povzroča dogodke v njenem življenju. Vdanost v usodo, čakanje, kaj bodo storili drugi, nas paralizira v nasprotju s prepričanjem, da lahko sami nadzorujemo svoje življenje in ga aktivno usmerjamo.

Sam izbiraj svoje misli. Notranje življenje in tvoje razmišljanje je edino, kar lahko sam nadzoruješ. Zato se že zjutraj opremi z nasmehom in pogumno v nov dan in nove izzive. Če boš vedno čakal na jutri, mogoče ta ne bo nikoli prišel.

PRENEHAJ SE DRUŽITI Z NEGATIVNIMI LJUDMI

Ne vem, če se res popolnoma zavedamo, kako pomembna je izbira ljudi, s katerimi delamo in se družimo. Včasih prav telesno čutim, kako mi določena oseba pobira energijo, spet druga pa mi je v vzpodbudo in navdih. Druži se z zmagovalci in pozitivnimi ljudmi, ki vedo, kaj želijo početi s svojim življenjem.

Na vsak način pa se izogibaj ljudem, ki te kritizirajo in želijo dominirati nad teboj.

NE ZALJUBI SE V NAPAČNO OSEBO – POGLEJ, S KOM SI V ZVEZI

Tudi izbira partnerja oz. življenjskega sopotnika je ključen dejavnik pri občutenju sreče. Čeprav pravljica govori o žabi, ki se s poljubom spremeni v princa, se v resničnem življenju marsikateri princ spremeni v ostudno krastačo in prelestna princesa v zlobno čarovnico.

Če se ti že dlje časa dozdeva, da te tvoja zveza ne izpolnjuje oz. v njej celo trpiš, jo objektivno oceni in se s partnerjem pogovori. Mogoče boš ugotovil, da tudi on/on čuti podobno. Partnerski odnos je živ in se razvija skupaj s partnerjema. Včasih je bolje biti sam srečen, kot nesrečen v zvezi. Ko se neka vrata zapro, damo možnost drugim, da se odpro.

NE PONAVLJAJ  ENAKIH STVARI VEDNO ZNOVA

Še posebej, če ne delujejo. Pogosto »občudujem« samo sebe, ko vedno znova ponavljam isti vzorec in  sem razočarana nad istimi ljudmi. Ko stvar ali odnos enkrat ne »igra«, moraš nekaj spremeniti. Pa čeprav samo zamenjati barvo las ali enkrat končno reči »ne«.

Tudi stvari, ki so sicer videti  v redu, od časa do časa spremeni. Ne hodi na počitnice dvajset let v isti kraj ob istem času. Verjemi, zamujaš veliko novih doživetij. Zapusti varno cono udobja in zajemi življenje s polnimi pljuči.:)))

NE OBTOŽUJ DRUGIH LJUDI IN OKOLIŠČIN ZA SITUACIJO, V KATERI SI

Če si v življenju nesrečen, je to tvoja odgovornost. Velja tudi: Če si v življenju nesrečna, si kriva sama. Spravi se v akcijo ali pač samo spremeni percepcijo.

Karma je samo izgovor za lenobo!

DO SEBE BODI PRIJAZEN, IMEJ SE RAD

Ko zjutraj vstaneš, se poglej v ogledalo in se nasmehni sam sebi. Razveseli se, da si živ, da imaš ogledalo, kopalnico, tekočo vodo… Ja, govorim o hvaležnosti, ki jo moraš čutiti do Življenja in Ljubezni, ki jo moraš čutiti do sebe.

Ni sebično, če se imaš rad in se postavljaš na prvo mesto. Šele takrat, ko boš zares ljubil sebe, boš lahko ljubili tudi druge. In le človek, ki hoče in zna poskrbeti zase, lahko skrbi za druge.

Pomembno je, da imaš pozitiven odnos do zdravja. Zdravje mora biti vrednota, ki se kaže v skrbi za duševno in telesno blagostanje. Zdravo se prehranjuj, redno se gibaj in poskrbite za primeren počitek in sproščanje.

Izvirni greh občutka nesreče so želje in pričakovanja. Mnogokrat ponotranjimo pričakovanja svojih staršev in okolice in jih sprejmemo za svoja. Od časa do časa je dobro narediti inventuro in pogledati, kaj je res naše, kaj pa je posojena prtljaga. 

NI POTREBNO, DA IMAŠ O VSEM SVOJE MNENJE- NE TRUDI SE IMETI VEDNO PRAV

Pogosto se znajdemo v situaciji, ko vidimo stvari popolnoma drugače kot naš partner, prijatelj ali sodelavec. Veliko časa in energije v življenju zapravimo, ko želimo sogovornika  prepričati v svoj prav. Potem pa se ali  spremo ali zapustimo prizorišče z mulastim izrazom na obrazu. In smo nesrečni.

Ja, ti imaš prav. Tudi tvoj sogovornik ima prav. Kako vidiš neko stvar, je popolnoma subjektivno in odvisno od tvojih vrednot, prepričanj, izkušenj in pričakovanj. Svet okoli sebe vidiš in vrednotiš skozi različne filtre, in moji filtri so edinstveni in tvoji filtri so samo tvoji.

Če to razumeš, se boš manj obremenjeval  s tem, kaj je  prav, pa tudi s tem, kaj o tem mislijo drugi.

woman-591576_1920

NE POSKUŠAJ BITI SREČEN ZA VSAKO CENO

V poplavi knjig, videoposnetkov in seminarjev, ki mi obljubljajo konstantno srečo, notranji mir in medsebojno razumevanje, če bomo usvojila njihove »resnice«, se počutim kar malo kriva, če sem kakšen dan malo manj srečna.

Narobe naj bi tudi bilo, če je moj občutek sreče povezan z nakupom nove oblekice ali dobro večerjo. Na mojem zadnjem duhovnem vikendu sem bila v imenu zdrave prehrane dva dni kar lačna, ob tem, da sem za to tudi plačala.

Neumnost. Dopustili smo, da nam razni t.im. guruji in duhovni učitelji, ki prenekateri v resnici slabo vodijo svoja življenja, govorijo, kaj je prav in na mentalni  ter čustveni ravni manipulirajo z nami. Tega je veliko. Preveč. Tema za drugič.

Kako boš vedel, kdaj si srečen, če ne boš  nikoli nesrečen.

Zato si dopusti, da si kdaj pa  kdaj tudi siten, nestrpen, žalosten, malo kar tako zaskrbljen,…z eno besedo- da si TI.

DOVOLI SI BITI SREČEN – NE JEMLJI SEBE IN ŽIVLJENJA PREVEČ RESNO

Učiti se na svojih  napakah,  izkoristiti vse ponujene možnosti  in se vedno truditi po svojih najboljših močeh so slogani, ki se danes dobro prodajajo. Vendar je tudi stresno in obremenjujoče, če želiš biti popoln starš, najboljša prijateljica in naj sodelavec.

Življenje je prekratko, da bi ga preživeli z napačnimi ljudmi ali v napačni službi. Tudi ni potrebe, da imamo vedno najnovejši model telefona in boljši avto kot sosed.

Včasih naredi kakšno neumnost, malo tvegaj. Ne nagovarjam te, da jutri pustiš službo, ki jo potrebuješ  za vsakdanje preživetje, vendar ti nisi  tvoje delo.

In če se še tako trudiš, nekaterim ne boš všeč. In tvoji najboljši nameni se bodo mogoče izjalovili.

Pa kaj potem. Tvoja  svoboda je v tem, da lahko spreminjaš svoja stališča in prepričanja. Vsak dan je lahko nov začetek. Vsak dan si lahko nov TI.

Poišči svoje življenjsko poslanstvo in si dovoli sanjati. Z odprtimi očmi. Imej pozitivna pričakovanja. Tvoja  pričakovanja bodo sčasoma postala samouresničujoča prerokba. Kar samozavestno pričakuješ, bo prišlo v tvoje življenje samo od sebe.

O srčnih željah in moči samouresničujočih prerokb pa kdaj drugič.

In… SREČNO!

klee-941597_1280 (1)

Povzeto:

Tracy, Tracy Stein: Poljubi žabo

 

Oddajte komentar

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

Komentirate prijavljeni s svojim WordPress.com računom. Odjava /  Spremeni )

Twitter picture

Komentirate prijavljeni s svojim Twitter računom. Odjava /  Spremeni )

Facebook photo

Komentirate prijavljeni s svojim Facebook računom. Odjava /  Spremeni )

Connecting to %s